poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Cysty

Cysta je dutý, patologický útvar, který je ohraničen vlastní, většinou ale atrofovanou (ubývající), epiteliální výstelkou. Některé útvary se cystám podobají, jako pseudocysta. Je to útvar vzniklý rozestupem tkání a je ohraničena jen tenkou vazivovou membránou. Dalším podobným útvarem je absces, dutina ve tkáni vyplněná hnisem, způsobená místním hnisavým zánětem. Cysty se dělí podle početnosti na solitární a multiplitní (cystóza), dále pak podle členitosti vnitřní dutiny na unilokulární a multilokulární. Dále se dělí podle obsahu vnitřní dutiny (seriózní, hlenové, koloidní, mazové, rohové, hemoragické, aj.) a nakonec podle způsobu vzniku (retenční, implantační, hyperplastické, fetální a nádorové).

Příznaky Cyst


Malé cysty jsou většinou bez příznaků, ty větší doprovází více či méně tlak v místě, kde se cysta nachází (u cysty na vaječnících je zřejmý tlak v břichu). Příznakem cysty na vaječnících může být také tlak na močový měchýř a střeva, bolest při pohlavním styku, zesílená, nebo naopak slabší až vynechaná menstruace, neplodnost, akné, zvýšené ochlupení na obličeji i těle, přibývání na váze, bolesti v pánvi a deprese. Zvýšené komplikace mohou nastat pokud cysta spontánně praskne. Následuje zánět doprovázený charakteristickou silnou bolestí, zvracením nebo horečkou. Vzácně se může vyvinout rakovina.

Příčiny onemocnění Cystami


Příčiny vzniku cysty jsou různé, nejčastější ovšem vzniká po uzávěru žlázového vývodu, jinou příčinou může být také jeho rozšíření. Některé cysty jsou důsledkem vývojové anomálie nebo nádorového původu. Existuje zvláštní druh cyst tzv. cysty parazitární, tvořené samotným parazitem. Dalšími druhy jsou pseudocysta a absces. Nejčastěji cysty vznikají na vaječnících. Zde jsou umístěné pod povrchovou blánou, jen ve výjimečných případech se vyskytují uvnitř nebo na stopce. Ve většině případů jsou nezhoubné a často mizí bez léčby. Ženy, které kouří jsou více ohroženy.

Jak se léčí Cysty potravinovými doplňky

Podle některých odborníků jsou cysty přirozenou součástí lidského těla. Vznikají jako reakce na nedostatečnou obranu těla. Pokud jsou játra oslabena a nejsou schopna netoxikovat organismus, pak si tělo vytvoří jakási „náhradní“ játra ve formě cyst, do nichž se ukládají všechny játry nezpracované látky. Tak se udrží rovnováha organismu. Proto je důležité podpořit funkci jater a tím pročistit organismus. Základem je upravit stravu, tak aby zbytečně nezatěžovala organismus. Doporučuje se dieta s nízkým obsahem estrogenů – málo tuků masa, vajec, sýra a mléčných výrobků. Samozřejmé je omezení cukru, alkoholu a kávy. Na druhou stranu je třeba jíst dostatek celozrnné potravy, zelenou listovou zeleninu, ryby, přírodně krmená kuřata, čerstvé ovoce a bylinné čaje na podporu jater.

Doporučení týkající se Cyst

Kromě vynechání rizikové stravy a podpory organismu pomocí vhodné stravy se dále doporučují tzv. jednodenní půsty. V tyto dny pijte čerstvě vymačkané ovocné nebo zeleninové šťávy.

Doplňující informace k Cystám

Pokud cysty nejsou příliš velké nebo vícečetné, často při konstituční homeopatické léčbě tzv. vyschnou. Dokud tedy není nalezen konstituční lék, můžete vyzkoušet užívání příslušných homeopatik.


Zdroj: Pro server Beltina.cz zkomponovala Ivetka


Cysty - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®