poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Chronický únavový syndrom

Užitečné informace - Choroby a zdravotní stavy - Chronický únavový syndrom

Na celém světě trpí únavovým syndromem miliony lidí. Spory o jeho příčinu vedly ke vzniku mnoha jmen pro toto onemocnění, zvláště v anglicky mluvících zemích; název "chronický únavový syndrom" je však nejužívanější. Chronický únavový syndrom se vyznačuje pocitem hlubokého a trvalého vyčerpání. Do poloviny devadesátých let byl známý pod názvem myalgická encefalomyelitida. Nemocní mají poruchy spánku, špatně se soustředí a nezvládají své denní úkoly; mnozí trpí skrytou depresí. Lékaři se stále nemohou shodnout, je-li únavový syndrom specifické onemocnění nebo jen soubor spolu nesouvisejících příznaků Syndrom chronické únavy bývá někdy diagnostikován jako fibromyalgie - podobné onemocnění provázené však navíc bolestmi ve svalech. Obě tyto choroby postihují častěji ženy než muže.

Příznaky chronického únavového syndromu


• trvalá nebo stále se vracející únava po dobu nejméně šesti měsíců; nezmírní se ani po spánku nebo odpočinku
• úbytek paměti, neschopnost soustředění, bolest hlavy
• zvýšená teplota, bolesti svalů nebo kloubů, chrapot, bolesti v krku, zvětšené uzliny na krku nebo v podpaží
• přetrvávající svalová bolest spolu s výše popsanými příznaky může svědčit pro fiúromyalgii
• přetrvávající svalová bolest spolu s výše popsanými příznaky může svědčit pro fiúromyalgii

Příčiny onemocnění chronickým únavovým syndromem


Specifická příčina chronického únavového syndromu není známá, ale určitou roli může hrát oslabená imunitní odpověď. Lidé s tímto onemocněním mívají často i jiné poruchy imunity; asi 65 procent tvoří alergici (ve srovnání s 20 procenty postižených v celkové populaci) a někteří trpí autoimunním onemocněním, jako je lupus, při kterém imunitní systém napadá zdravé tkáně vlastního organismu. Mnozí pacienti uvádějí, že před vypuknutím únavových obtíží prodělali chřipku, a příznaky opravdu připomínají vleklé virové onemocnění. Mezi podezřelé infekční činitele patří virus Epstein-Barrové (vyvolávající mononukleózu) a candida (častá příčina kvasinkových onemocnění). Tyto infekce mohou mít vážnější následky, je-li organismus podvyživený a stresovaný. Chronický únavový syndrom se také připisuje vlivu toxinů ze znečistěného životního prostředí, nízkému krevnímu tlaku, zánětu mozku a abnormální hormonální hladině.

Jak se léčí Chronický únavový syndrom potravinovými doplňky

Jakýkoli nedostatek důležitých nutričních látek může vyvolat únavu, proto k doplňkům uvedeným v tabulce užívejte některý účinný multivitaminový a multiminerální přípravek. Začněte s vitaminem C, karotenoidy a třezalkou, která má velmi účinné protivirové vlastnosti. jinou léčivkou zvyšující imunitu je echinacea (třapatka) - můžete ji střídat s kozincem, který má rovněž antivirové a imunitu zvyšující účinky, dále pau d'arco (tabebuia, která bojuje s infekcí, nebo posilující vodilkou. Při svalových křečích užívejte hořčík. Lékořice a sibiřský ženšen posilují nadledvinky, které vylučují hormony (např. kortizol) neutralizující stres. Pozitivní účinek doplňků se objevuje asi za čtyři týdny.

Vhodné potravinové doplňky při chronickém únavovém syndromu

Kdy navštívit lékaře s chronickým únavovým syndromem

Když únava trvá déle než dva týdny nebo je provázena náhlou ztrátou na váze, svalovou slabostí či jinými neobvyklými příznaky. Užíváte-li nějaké léky, únava může být vedlejším účinkem některých léků, lékař může vyloučit i jiné možné a často léčitelné příčiny. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Chronický únavový syndrom - fakta a rady

Doporučení týkající se chronického únavového syndromu

Jezte zdravou stravu, v níž by mělo být aspoň pět kusů ovoce nebo zeleniny denně. Vyzkoušejte relaxační techniky, jako je meditace a jóga. o Snažte se dobře spát.

Doplňující informace k chronickému únavovému syndromu

Tabebuia (pau darco) obsahuje složky bojující s infekcí tím, že ničí mikroorganismy vnikající do těla.


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest VýběrChronický únavový syndrom - diskuze

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.