poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Bronchitida

Bronchitida

Bronchitida je většinou přechodné onemocnění, následek nachlazení nebo chřipky. U některých lidí, zvláště u kuřáků, je však bronchitida závažnou vleklou nemocí. Akutní i chronické příznaky bronchitidy je možné účinně ovlivnit užíváním potravinových doplňků.
Bronchitida je zánět průdušek – dolních dýchacích cest vedoucích do obou plic. Jejich sliznice zduřují, řasinkový epitel přestává vykonávat svou funkci )kmitáním odstraňuje hled s bakteriemi a prachem) a vytváří se značné množství hlenu, který dráždí ke kašli. Bronchitida může být akutní nebo chronická. Akutní forma se vyznačuje horečkou, která trvá několik dní, a kašlem, který často mizí až za několik týdnů. Při chronické bronchitidě přetrvává kašel s vykašláváním zbarveného hlenu několik měsíců, pak může ustat a po čase se znovu vrátit.

Příznaky bronchitidy


 • Akutní bronchitida se projevuje kašlem s vykašláváním bílého, žlutého až zeleného hlenu, zvýšenou teplotou do 37,8 oC, poslechově drsným dýcháním s pískotem a vrzoty mizících při kašli, bolestmi v hrudním svalstvu při kašli.
 • Chronická bronchitida se projevuje trvalým kašlem s vykašláváním bílého, žlutého nebo zeleného hlenu, trvající alespoň tři měsíce v roce dva roky po sobě, sípavým dechem, dušností, kašlem i při malé námaze.
 • Příčiny onemocnění bronchitidou


  Akutní bronchitida velmi často navazuje na běžné nachlazení a chřipku. Je-li kašel suchý, bez vykašlávání hlenu, nemusí být bakteriálního původu a nezabírá na antibiotika, která mohou zbytečně narušovat činnost střevních bakterií a způsobit i rezistenci některých bakterií na použité antibiotikum. Tento suchý kašel většinou provází virózy. Dojde-li k bakteriální infekci, objevuje se hlen zbarvený dožluta až žlutozelena, v tomto případě je nutná léčba antibiotiky. Chronická bronchitida vzniká dlouhodobým drážděním dolních dýchacích cest (často i nedostatečným léčením). Jednou z hlavních příčin vzniku chronické bronchitidy je kouření. Silní kuřáci, pracovníci v chemickém průmyslu a alergici jsou k této chorobě zvláště náchylní.

  Jak se léčí Bronchitida potravinovými doplňky

  Každodenní multivitaminový a minerální doplněk může pomoci předcházet nachlazení a jiným běžným infekcím, které mohou vyvolat bronchitidu; jiné doplňky pomáhají posilovat imunitní odpověď organismu a povzbuzují uvolňování hlenu a jeho vykašlávání. Doplňky určené pro akutní bronchitidu užívejte jen v průběhu onemocnění. Doplňky určené pro chronickou broncjitidu musíte užívat dlouhodobě.
  Vitamin C je zvláště důležitý při likvidaci virů v dýchacích cestách a podporuje hojení poškozené plicní tkáně. Užívejte ho společně s účinnými antioxidanty flavonoidy (nebo bioflavonoidy), což jsou přírodní antivirové a protizánětlivé látky.
  Při akutní bronchitidě pomáhá čaj z mateřídoušky zřeďovat hlen. Zároveň s ní můžete použít i jiné léčivky nebo je použijte na vystřídání; patří mezi ně oman pravý, jitrocel, andělika a yzop lékařský. NAC (N-acetylcystein), látka podobná aminokyselinám, rovněž ředí hlen a omezuje počet průduškových zánětů.
  Léčivka třapatka (echinacea) a kozinec mají antibakteriální, antivirové a imunitu posilující účinky, a proto je můžete použít k prevenci bronchitidy. Při chronické nebo sezónní bronchitidě zkuste střídat echinaceu (200 mg výtažku dvakrát denně), kozinec (200 mg výtažku dvakrát denně), pau darco (tabebuiu) 250 mg výtažku dvakrát denně a 1500 mg hub rejši (nebo 600 mg maitake) denně. Každou léčivku užívejte sedm dní a pak ji vystřídejte. Pokračujte podle potřeby.

  Vhodné potravinové doplňky při bronchitidě

  Kdy navštívit lékaře s bronchitidou

  Ruší-li vás trvalý kašel ve spánku nebo při běžné denní aktivitě. Je-li hlen stále tmavší a hustší a zřetelně ho přibývá. Pokud máte vyšší teplotu než 37,8 oC. Dýcháte-li stále obtížněji nebo se při kašli objevuje krev. Trvají-li příznaky déle než 48 hodin. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

  Bronchitida - fakta a rady

  Doporučení týkající se bronchitidy

  | Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

  Vylepšete si zdraví s vlastní vířivkou na zahradě . Vířivky Villeroy & Boch k domu, na zahradu i do interiéru. Villeroy & Boch i Jacuzzi.