Vše, co byste měli vědět o průjmu
Žádná nemoc není příjemná, ale některá onemocnění snášíme ještě o něco hůře než ostatní. Týká se to i průjmu – ten člověka provází již od narození a dle statistik je dokonce druhým nejřastěji se vyskytujícím onemocněním (ještě častější jsou infekce dýchacích cest).
Co je to průjem?
O průjmu hovoříme v případě řídké stolice a častého vyprazdňování (více než 3× denně). Průjmová onemocnění lze dle doby trvání a příčiny rozdělit na akutní a chronický.
Akutní průjem netrvá déle než 2 týdny. Většinou ho náhle způsobují infekční bakterie a viry.
Chronický průjem trvá déle než 14 dní a může být příznakem vážnějšího onemocnění. Odborníci zdůrazňují, že takto dlouhý průběh není obvyklý a nemělo by se meškat s návštěvou lékaře.
Ať už jsou příčinou bakterie, viry, houby, nebo parazité, infekční onemocnění může postihnout různé části trávicího traktu (jícen, žaludek, tenké i tlusté střevo). V České republice většinu průjmových onemocnění způsobují bakterie a viry. Průjmy způsobené parazity jsou běžné v exotických destinacích.
Jak průjem léčit?
Léčba průjmových onemocnění spočívá zejména v dostatečném příjmu tekutin. Během průjmu dochází k dehydrataci, takže je nanejvýše vhodné upravit pitný režim tak, aby byly pokryty ztráty způsobené nemocí. Konkrétně jde o cca 3 – 4 litry tekutin denně (u dospělých). Vhodnými nápoji jsou černý čaj a nesycená minerální voda. V průběhu léčby není doporučeno konzumovat tučné a mléčné výrobky.
Léčba průjmu (http://www.hylak.cz/lecba-prujmu/) lze uspíšit pomocí podpůrných prostředků, jako je například Hylak forte. . Přípravek obnovuje rovnováhu střevní mikroflóry a ulevuje od průjmu a dalších problémů s trávením – zácpy, nadýmání a křečí.
Hylak forte je tzv. eubiotikum. V přípravku je obsaženo široké spektrum látek, které v organismu velmi rychle reagují a eliminují škodlivé bakterie ve střevech. Mohou ho užívat dospělí, děti i kojenci. Těhotné ženy po konzultaci s lékařem.