Jak zlepšit zdravotní stav?
Způsobů, jak se dá zhoršit zdravotní stav, je řada. A téměř každý z nás se této činnosti den poctivě věnuje. Hrbíme se v zádech, špatně jíme, nesportujeme. Naše těla tak dostávají opravdu zabrat. A dříve nebo později se naše prohřešky začnou projevovat. Buď bolestmi zad, špatným držením těla, tloustnutím nebo třeba onemocněním vnitřních orgánů. Jak se těmto neduhům vyhnout? Co nedělat a jak si pomoci k co nejlepšímu zdravotnímu stavu? Přinášíme několik tipů, za které vám vaše tělo jistě v budoucnu poděkuje.
Jezte zdravě
Tato věta je stále omílaná dokola. A má to svůj důvod. Zdravé jídlo výrazně ovlivňuje celkový zdravotní stav člověka. Dnešní rychlý životní styl výrazně poškozuje lidi napříč populacemi. Zvykli jsme si jíst rychle, na jídlo se nesoustředit a také se odbývat nekvalitními potravinami. Jak to napravit?
jezte hodně ovoce a zeleniny, pokud možno v BIO kvalitě
kupujte méně masa
konzumujte luštěniny a ořechy
vynechejte komerční uzeniny
jídlo vždy připravujte čerstvé
vyhněte se konzumaci hotových a trvanlivých jídel
pijte častěji vodu než sladké limonády
pravidelně detoxikujte organismus
Smějte se co nejčastěji
Ano, smích a časté úsměvy léčí, o tom snad nikdo nepochybuje. Smích a dobrá nálada výrazně ovlivňuje celkový psychický stav člověka. A dobrá psychika má jednoznačně pozitivní vliv také na stav lidského těla. Kdo se často trápí, potlačuje hněv, zadržuje smutek a nechává se rozhodit každou maličkostí, hrozí mu daleko častěji vážnější onemocnění, jako například rakovina nebo kardiovaskulární choroby. Jak povzbudit dobrou náladu?
pusťte si novou komedii
pozvěte přátele na návštěvu
cvičením vyburcujte endorfiny
pořiďte si domácího mazlíčka
přečtěte si veselou knihu
choďte co nejčastěji do přírody
Sportujte a hýbejte se
Člověk se tisíce let vyvíjel k činnostem, jako jsou například lov divoké zvěře, sběr ovoce a bobulí, zemědělství nebo různým řemeslům. Tyto činnosti vyžadovaly relativně dobrou fyzickou kondici. Velká část dnešní populace oproti dřívějšku tráví velkou část svého dne v sedě. Ať jsou to školáci v lavicích, úředníci za přepážkami, řidiči aut a hromadných dopravních prostředků nebo třeba odborníci v IT nebo účetní či personalisté. Sezení nikdy nebylo pro člověka přirozené a pokud se tělo v ostatním čase dostatečně nehýbe a neposiluje svalstvo, vždy se to negativně projeví. Nejčastějším negativním projevem dlouhého a častého sezení jsou bolesti zad. Nepříjemné bolesti zad však může způsobovat i mnoho dalších faktorů.
Jak předcházet bolestem zad?
dávejte si pravidelné pauzy od sezení
zacvičte si, vždy, když je to možné
pravidelně se protahujte
běžte si zaplavat
nenoste těžké předměty
dbejte na správné sezení a držení těla
pořiďte si kvalitní židli
Věnujte čas kvalitnímu odpočinku
Odpočinkem myslíme nejen pravidelný spánek na kvalitní matraci v chladnější dobře větrané místnosti s použitím správně vybraného polštáře. Pokud vám dělá usínání problémy, hledejte příčiny nespavosti.
Odpočívejte ale také aktivně, ať již sportem, procházkami po lese nebo dovolenou někde v exotické dálavě. Tam se vaše tělo zbaví nahromaděného stresu o něco jednodušeji.
Trápí vás také bolesti zad, nesprávné držení těla, potíže s klouby nebo nemoci vnitřních orgánů? Jaký je váš způsob, jak s tím bojovat? Věnujete se pravidelně sportovním aktivitám a snažíte se jíst zdravě? Budeme se těšit, pokud nám napíšete svoje způsoby, jak vyrážíte do boje proti špatným návykům.