Dna (nebo arthritis urica, hyperurikémie, pakostnice) je běžný kloubní zánět různé intenzity způsobený hromaděním solí kyseliny močové. Projevuje se náhlými, silnými záchvaty bolesti, otokem, zarudnutím a citlivostí jednoho nebo více kloubů, nejčastěji na palci na noze.
Přichází zejména v noci
Dnový zánět může být doprovázen prudkou bolestí, teplotou a celkovou vyčerpaností. Obvykle přichází náhle v noci nebo nad ránem. Postižené klouby otečou, zčervenají a jsou mimořádně bolestivé na dotek. Doprovodnými znaky onemocnění mohou být i zažívací potíže, bolesti hlavy, poruchy zraku, změny na kůži, nervové a svalové bolesti.
Typické je i kulhání, jelikož mnozí nemocní mohou stoupat pouze na patu. Kůže je tak napnutá, že odráží světlo. Menší záchvaty trvají několik hodin až 2 dny, ale mohou být prodlouženy až na 10-14 dní. Záchvat se střídá s různě dlouhým obdobím „pokoje“, kdykoli však může překvapit znovu. Riziková období jsou zejména po operaci, očkování, překonané viróze, v době celkového oslabení a nadměrného stresu.
Rizikoví jsou muži a starší ženy
Dnu a její bolestivé záněty způsobují uráty – soli kyseliny močové nahromaděné v kloubu. Rizikoví jsou lidé s poruchami ledvin, nadváhou, vysokým tlakem či dědičnou predispozicí. Co se týče pohlaví, dna postihuje mnohem častěji muže, neboť mají vyšší hladiny kyseliny močové, po menopauze však riziko stoupá i u žen.
Zabojujte pohybem a vhodnou stravou
Stravovací návyky jsou dalším důležitým faktorem – zvyšují výskyt dny až o 12 %. Tělo produkuje nadbytečnou kyselinu močovou i tehdy, když rozkládá puriny a ty se vyskytují i v potravinách.
Vhodnými potravinami jsou: zelenina, ovoce, rýže, obiloviny a mléčné výrobky, slabý čaj, voda, alkalická minerálka.
Omezenými potravinami by měly být: vařená drůbež, čerstvé ryby, luštěniny, ovocné šťávy.
Nevhodné potraviny z hlediska dny jsou zejména: masné výrobky, vnitřnosti, ančovičky, sardinky, mušle, ryby v oleji, alkoholické – zejména pivo a destiláty a slazené nápoje. Dostatečný pitný režim musí být zase dodržen z důvodu rychlejšího vylučování kyseliny z organismu a neinvazivní, pravidelný pohyb zase podporuje prokrvení a činnost kloubů.
Výživové doplňky jako prevence
Kromě zlepšení životosprávy a sledování možných příznaků, snížit kyselinu močovou pomáhají i výživové doplňky a přírodní látky – koření a bylinky. Ve zhuštěné formě je naleznete ve výživových doplňcích u renomovaného prodejce vegmart.cz.
K prevenci dny slouží zejména tyto:
Acerola: třešňový prášek z Malpighia emarginata
Apium graveolens: extrakt semen celeru
Curcuma longa: kurkumin
Flavonoid Apigenin: máta peprná a tymián
Vitamin C
Kdy navštívit lékaře
Pokud pocítíte náhlou, intenzivní bolest v kloubu, zavolejte svému lékaři. Neléčená dna může vést k chronické bolesti a poškození kloubů. Návštěva praktického lékaře, internisty a urologa je nezbytná.