Přípravky na klouby – jak se v nich vyznat, a jaké účinné látky hledat?
Kloubní výživa a jiné doplňky stravy pro pohybový aparát jsou dnes k sehnání od mnoha výrobců. Poradíme vám, jak se v nich orientovat, na co si dát pozor, a jaké účinné látky by přípravky na klouby rozhodně měly obsahovat.
Dobře si přečtěte složení
A nebojte se použít kalkulačku. Někteří výrobci udávají množství účinných látek v přepočtu na denní dávku přípravku, jiní na celé balení, a někdy v přepočtu na hmotnost. Pro zákazníka to může být matoucí – na první pohled se zdá, že produkt je našlapaný dávkou vitamínů, při přepočtu však zjistíte, že v tabletách na jeden den nezískáte ani doporučenou denní dávku účinných látek.
Přípravky na klouby mohou mít široké složení
A někdy v něm nejvíc místa zabírají látky, které pro pohybový aparát ani nepotřebujete. Také je dobré uvědomit si, každý produkt cílí na jiné potřeby zákazníků. Některé jsou zaměřené hlavně na svaly, jiné spíše na podporu kvality kostí a chrupavek. Snažte se vybrat výrobek, který nejvíc odpovídá vašim požadavkům.
Jaké složky můžou přípravky na klouby obsahovat?
- Kolagen II. typu je pro klouby jako dělaný. Ačkoli si ho tělo vytváří i samo, zejména v pokročilejším věku tato schopnost klesá a je na místě kolagen II. typu tělu dodávat formou doplňků stravy.
- Vitamín C je vám známý spíš jako bojovník pro silnou imunitu, ale pravdou je, že pro pohybový aparát dělá obrovskou službu. Podílí se totiž na tvorbě kolagenu. A ten tvoří strukturu šlach, chrupavek, i kloubů. Přirozená tvorba kolagenu v těle s věkem klesá, takže je skvělé ji podporovat vitamínem C.
- Vápník je v našem těle uložen především v kostech. Je jejich stavební hmotou, a myslet bychom měli hlavně na to, že pokud máte nedostatek vápníku ve stravě, organismus ho odčerpává z kostí. To je pro kvalitu kostí velice nežádoucí.
- Hořčík jednoznačně potřebují naše svaly a nervová soustava. Podílí se na přenosu nervových vzruchů, a nejvíc ho tělo potřebuje během fyzické aktivity.
- Glukosamin sulfát je jedním ze stavebních prvků chrupavky. Přispívá k její kvalitě a elasticitě, což je důležité hlavně proto, že chrupavka funguje jako takový nárazník. Má za úkol tlumit tření kloubních hlavic a nárazy během pohybu.
- Vitamín D se zasluhuje o to, aby se vápník ukládal do kostí. Bez něj by to nešlo. Kromě toho je nezbytný také pro zuby.
Všechno v jednom, nebo každou živinu zvlášť?
Všechny zmíněné účinné látky, které přípravky na klouby mohou obsahovat, lze užívat jak jednotlivě, tak ve formě kompletní kloubní výživy. To je ve většině případů výhodnější, protože jednotlivé látky se navzájem podporují a doplňují.
V každém případě si buďte jisti, že díky těmto živinám uděláte pro svůj pohybový aparát obrovskou službu. Navíc jsou velmi univerzální, a prospějí vašemu zdraví celkově!