poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Cestovní medicína

Cestování může znepříjemnit onemocnění nazývané kinetóza (mořská nemoc). Nepříjemná je i nemoc vznikající změnami časových pásem. Potíže bývají naštěstí jen krátkodobé. Točení hlavy a závratě mívají delší trvání, ale přírodní prostředky mohou přinést úlevu.
Většina z nás zažila pocity závrati nebo nevolnost při cestování autem, letadlem nebo lodí. a kdo zažil opravdu dlouhý let, zná důvěrně pocit únavy a poruchu spánkového rytmu vyvolané změnou časového pásma. Řídká, vodnatá stolice je způsob, kterým se tělo zbavuje škodlivých látek, a trvá obvykle jen několik dnů. Pocity nejistoty a někdy i mdloby nebo závratě, kdy máte dojem, že se kolem vás točí celý svět, mohou být vyvolány i jinými faktory.

Příznaky cestovních potíží


Cestovní potíže doprovází nauzea a zvracení, závratě, slabost, pocit nejistoty v prostoru nebo pocity na omdlení, zívání, únava a ospalost.

Příčiny onemocnění cestovními potížemi


Kinetóza vzniká, když se oči snaží zaostřit na pohybující se scenerii a vnitřní ucho, které pomáhá orientaci v prostoru, vysílá do mozku protichůdné signály. Pásmovou nemoc pocítíte, když váš přirozený denní rytmus není synchronizován s aktuálním časem. Epifýza (žláza s vnitřní sekrecí) vylučuje melatonin regulující náš cyklus bdění a spánku podle střídání světla a tmy. Změna časového pásma tento cyklus narušuje. Průjem bývá způsoben virovou nebo bakteriální infekcí z kontaminované stravy nebo vody.

Jak se léčí Cestovní medicína potravinovými doplňky

Čerstvý i konzervovaný zázvor je velmi účinný v prevenci i léčbě nevolnosti spojené s kinetózou. Působí prakticky okamžitě a nemá vedlejší účinky předepisovaných léků, jako je ospalost a neostré vidění. Hořčík je dobrý, celkově tonizující prostředek k uklidnění nervů, který dokáže zmírnit cestovní nevolnost, a také vitamin B6 pomáhá zmírňovat nauzeu. Máta peprná je ve všech formách dobrým prostředkem proti kinetózám; zkuste se napít mátového čaje, kápnout si mátový olej na jazyk nebo vdechovat jeho vůni z papírového kapesníku.
Zvládnout únavu vyvolanou změnou časového pásma vám pomůže čínský ženšen svými posilujícími a protistresovými účinky. Můžete ho užívat současně s jinými léky. Přetrvávají-li závratě delší dobu, vyhledejte raději lékařskou pomoc k vyloučení jiné, vážnější příčiny. Podle jedné studie pomohl jinan dvojlaločný (gingko biloba), který zvyšuje průtok krve mozkem, téměř polovině nemocných s chronickými závratěmi; je však nutné užívat ho 8 až 12 týdnů, než je patrný účinek. Také hořčík působí preventivně při závrati. Vitamin B6, který je nezbytný pro normální funkci mozku a nervů, může v určitých případech pomáhat při zmírňování chronických závratí.

Vhodné potravinové doplňky při cestovních potížích

Kdy navštívit lékaře s cestovními potížemi

Pociťujete-li přetrvávající nevolnost – může jít o jaterní onemocnění. Jsou-li závratě spojené s pocitem otupělosti, zrychleným tepem, mdlobami, rozmazaným viděním nebo poruchou řeči. Jsou-li závratě stále častější nebo trvalé. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Cestovní medicína - fakta a rady

Doporučení týkající se cestovních potíží

Při mořské nemoci

Při pásmové únavě

Při točení hlavy a závratích

Doplňující informace k cestovním potížím

Zázvor pomůže zmírnit nevolnosti vyvolané všemi druhy cestovní nemoci

Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr


Cestovní medicína - diskuze