poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Chrápání

Hlasité dýchání, tzv. chrápání je způsobeno vibracemi měkkého patra. Jedná se o nemoc, konkrétně jde o poruchu spánku. Lidé, kteří chrápáním mohou mít ve většině případů např. vysoký krevní tlak, chronickou rýmu a nebo mohou trpět nadváhou. V nejhorším případě se projevuje syndrom spánkové apnoe. Tento syndrom vyvolává onemocnění srdce a cévní mozkové příhody. K chrápání bývají náchylnější muži cca 25%, lidé středního věku a starší, kuřáci, obézní lidé a ti, kteří požijí alkohol několik hodin před spaním. Ženy jsou k chrápání méně náchylné, avšak touto poruchou trpí cca 15% žen v populaci.

Příznaky Chrápání


Lidé, kteří chrápáním trpí si zpravidla tuto poruchu ani neuvědomují. Každopádně více než sobě, narušují spánek svého partnera. Hlasité dýchání lze zmírnit pomocí několika metod. Ty jej mohou zmírnit, nebo zcela odstranit a tím pomohou také zlepšit váš celkový zdravotní stav.

Příčiny onemocnění Chrápání


K chrápání dochází zejména u mužů, u lidí středního a vyššího věku, u kuřáků, alergiků a lidí s nadváhou. Lidé, kteří mají větší hmotnost trpí chrápáním, protože tuk kolem hrtanu zužuje jejich dýchací cesty a tak podporuje dýchání ústy. Čím je člověk obéznější, tím se pravděpodobnost chrápání zvyšuje. Kuřáci mívají opuchlou sliznici, protože kouření dráždí nos a krk. Jejich dýchací cesty se zúží a proto mají kuřáci tendenci dýchat ústy Stejně tak podporuje dýchání ústy alkohol. Ten uvolňuje krční, obličejové a čelistní svaly.

Jak se léčí Chrápání potravinovými doplňky

K tomu, abyste zabránili či zmínili potíže s chrápáním je třeba odstranit jeho příčiny. Tzn. Shodit přebytečná kila, přestat kouřit a omezit konzumaci alkoholu, nejíst nejméně tři hodiny před spaním, chodit spát a vstávat přibližně ve stejnou dobu a nakonec je vhodné podložit čelo postele, tak aby se zvýšilo o 7-10cm. Při alergii nebo rýmě je vhodné kloktat studenou vodu s kapkou mátového oleje. Ten uvolní dýchací cesty.

Kdy navštívit lékaře s Chrápání

Lékaře je třeba navštívit v okamžiku, kdy nezabírají výše uvedené metody, pokud se vy i váš partner cítíte přes den nevyspalí a nebo v okamžiku, kdy vás váš partner upozorní na to, že během chrápání přestáváte dýchat (spánková apnoe).

Doporučení týkající se Chrápání

Poruchu spánku lze zmírnit změnou životního stylu, nejrůznějšími medikamentózními prostředky nebo chirurgickou léčbou. Většinou se doporučuje spát v místnosti, která je chladná, vyvětraná a zbavená všech rušivých zvuků a světel. Jako mírné sedativum zabírá sklenice teplého mléka a nebo můžete při spaní vyzkoušet různé polohy. Nejúčinnější polohou je spánek na boku. Pokud se stále vracíte do polohy naznak, všijte si do pyžama měkký míček (tenisový). Při spánku na zádech totiž dochází k tomu, ž jazyk a čípek blokují hrtan.

Doplňující informace k Chrápání

Rekord nejhlasitějšího chrápání patří muži ze Švédska. Tento přeborník se vyrovnal hlasité diskotékové hudbě (asi 93 decibelů).


Zdroj: Pro server Beltina.cz zkomponovala Ivetka


Chrápání - diskuze


| Copyright © 2013-2018 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.