poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Celulitida

Celulitida vzniká důsledkem hromadění tukové tkáně a stárnutí podkožního vaziva. Ke zmnožení tukových buněk přispívá zejména působení ženských pohlavních hormonů. Pojem celulitida je dnes tedy známý pro většinu žen. Běžná literatura tímto termínem označuje typ určitého zvrásnění a dolíčkování kůže, nebo jednoduše „pomerančová kůže“. Při celulitidě vznikají neestetické hrbolkovité útvary lokalizované především na stehnech a bocích. V odborné literatuře je tento stav nazýván lipohypertrofie, méně často dermatopannikulóza.

Příznaky Celulitidy


Jak již bylo řečeno, celulitidou se myslí hrbolkovité nerovnosti kůže. Ty jsou zpočátku patrné jen na zadních stranách stehen, dříve či později na vnitřních stranách stehen, po stranách trupu, v oblasti břicha, na hýždích i na zadní straně paží. V nejhorším případě se celulitida projeví na celém povrchu kůže. Rozlišujeme 4 stadia celulitidy podle stupně postižení: v prvním stadiu se začínají projevovat příznaky „pomerančové kůže“, které jsou patrné pouze při tlaku na kůži. Ve druhém stadiu lze nerovnosti kůže sledovat už při napnutí svalů, nebo v ostrém světle. Někdy se toto stadium nazývá „manekýnské“. Třetí stadium se projevuje výraznou celulitidou bez ohledu na stání, sezení, osvětlení. A konečně čtvrté stadium se vyznačuje hrubými nerovnostmi na povrchu kůže, které mohou být doprovázeny otoky, zvětšením tukové tkáně, nebo dokonce bolestmi. Při extrémním postižení mohou nastat i zdravotní komplikace plynoucí zejména ze zvětšené masy tukové tkáně, jako jsou poruchy kloubů.

Příčiny onemocnění Celulitidou


Celulitida vzniká v důsledku hromadění tukové tkáně a v důsledku stárnutí podkožního vaziva. Ke zmnožení takových tukových buněk dochází hlavně působením ženských pohlavních hormonů, a to především estrogenů. Estrogeny mají schopnost zvláčňovat a změkčovat vaziva. Buňky se proto mohou bez problémů rozšiřovat. Další příčinou vzniku celulitidy je uspořádání podkožního vaziva, a to je u žen a mužů rozdílné, proto se s celulitidou u mužů nesetkáváme. K prvním příznaků celulitidy dochází při užívání hormonální antikoncepce, při počátcích nadváhy i v těhotenství. Nejčastěji jsou jí postiženy ženy s nadváhou, ale nevyhýbá se ani štíhlým dívkám. Dříve nebo později postihne přes 80% žen. Vznik celulitidy podporuje také stres, nedostatek pohybu, hormonální antikoncepce, těhotenství, puberta, období přechodu, kouření a pití alkoholu a genetická dispozice.

Jak se léčí Celulitida potravinovými doplňky

V případě celulitidy je třeba vést léčbu velmi komplexně, nejlépe s odborným lékařským dohledem. V žádném případě není dobré podceňovat prevenci. Základem je „zdravý životní styl“. Je třeba vhodně přizpůsobit stravu. V podstatě neexistuje žádná anticelulitická dieta, ale pokud máte problémy s nadváhou, je dobré přebytečná kila shodit. Doporučuje se dostatečná dávka tekutin, alespoň 3 litry denně a to nejlépe minerální vody a bylinné čaje.Velmi účinný je pak pravidelný pohyb, a to především chůze, nebo jízda na kole. Vhodné je dále správná aplikace krému, tzn. Způsob masáže, kterou provádíte při vtírání krému do pokožky. Podobný efekt nastává při každodenním použití speciálního kartáče. Je nutné dbát na dostatečné promazání kůže a udržení jejího přirozeného pH. Jako doplněk komplexní terapie lze také doporučit užívání tablet doporučených na léčbu celulitidy. Dalšími možnostmi jsou také lymfatické drenáže, liposukce, nebo akupresura.

Doplňující informace k Celulitidě

Jak již bylo řečeno, celulitida postihuje jak ženy s nadváhou, tak ty štíhlé. Pouze ve výjimečných případech jsou celulitidou postiženi také muži, např. při léčbě hormonálními preparáty nebo při některých onemocněních.


Zdroj: Pro server Beltina.cz zkomponovala Ivetka


Celulitida - diskuze